Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 8       Lapozás: 1-8

Tárgymutató: OKTATÁS >> >> Oktatás, óvoda


1953.

Az 1953:II. tv. választójogi törvény visszaadta a 18 éven felüli német nemzetiségű állampolgárok aktív és passzív választójogát.

Lehetővé vált a német nyelv tanítása az óvodákban is.

1958. november

A kulturális ügyekért felelős miniszter 183/1958. M. K. 22/ M. M. sz. rendelete a nemzetiségi óvodákról. Eszerint minden olyan helységben, ahol jelentős számban élnek nem magyarul beszélő állampolgárok, nyitható nyelvoktató, vagy a nemzetiség nyelvén oktató óvoda. Ahol a szülők 2/3-a kéri, a magyar óvoda átalakulhat nemzetiségi óvodává. Amennyiben 25 gyerek szülei kérik, nemzetiségi csoport állítható fel. Mindez azonban csak akkor, ha van az adott nemzetiség nyelvén oktató óvónő.

1969.

Miniszteri rendelet a nemzetiségi óvodák újjászervezéséről. A rendelet szerint mindenütt, ahol a nemzetiségi lakosok számaránya ezt indokolttá teszi, nemzetiségi óvodát kell nyitni. Ahol a szülők 2/3-a kéri, az óvoda átalakulhat nemzetiségi óvodává. Az anyanyelvi foglalkozásokat tartó csoportok beindításához 15 gyerek szüleinek kérelme kell. Korábban ez a szám 25 volt.

1977. február. 21.

A Szövetség Anyanyelv-oktatási Bizottsága kérdőíveket küldött ki, amivel fel akarta mérni a német nemzetiségi nyelvet is oktató általános iskolák és óvodák helyzetét, személyi és tárgyi ellátottságát, valamint a kulturális és szakmai munkát.

1977. november 11.

Ülésezett a Szövetség Anyanyelvi Oktatási Bizottsága Sopronban. A megbeszélés témája a német óvónőképzés. Sopronban 1959/60 óta volt óvónőképzés, s kezdetben évente 1-2 német óvónő végzett. 1973 óta 8 hallgatót vettek fel. A következő években lehetővé vált a nyelvi továbbképzés az NDK-ban.

1980. május 20–21.

Az első nemzetiségi óvodák alapításának 25 éves évfordulója alkalmából Pécsett országos nemzetiségi napokat tartottak. Baranya volt az országnak az a területe, ahol az első délszláv óvodák megalakultak.

1995. augusztus 24–26.

3 napos szimpóziumot tartottak Baján az UBZ épületében a kisebbségi óvodákban jelentkező nevelési kérdések tartalmi megújításáról. A rendezvényen 120 német, szlovák, szlovén, szerb, horvát, román óvónő vett részt.

1997. augusztus 29.

Törökbálint német kisebbségi önkormányzata átvette a német kisebbségi óvoda fenntartói szerepét. Ez volt az első ilyen jellegű intézményátvétel. Az óvodában a beszéd és az oktatás nyelve is német.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>